Handbal

Oltchim, învinsă la Debrecen: 35-32

Articol de Marian Ursescu  —  Monday 30th of November -0001 12:00

Campioana României, Oltchim Rm. Vîlcea, a pierdut partida de verificare disputată luni seara, la Debrecen, în Ungaria, în compania vicecampioanei maghiare, DVSC Korvex.

Vicecampioana Europei a disputat acest meci după ce antrenorul Peter Kovacs a cerut conducerii clubului să perfecteze un meci în compania unei echipe puternice pentru a-şi verifica elevele înaintea startului grupelor principale din Liga Campionilor.

Oltchim a condus la pauză cu 19-17, dar a pierdut apoi repriza a doua cu 13-18! Au marcat pentru Oltchim: Stanca 7 goluri, Elisei 6, Vizitiu 6, Curea 3, Ozel 2, Szucs 2, Manea 2, Fiera 2, Nechita 1, Luca 1.

Cu două zile înainte, în campionatul maghiar, campioanele de la Gyor învinseseă pe DVSC Debrecen cu 35-22! Debrecen e pe locul 3 în campionatul Ungariei în actualul sezon, în spatele Gyorului şi al formaţiei FTC Budapesta.