Stranieri

Deac, la un pas de finala Cupei Germaniei cu Schalke. Tararache, Jula şi Sg. Radu joacă azi

Articol de Gazeta Sporturilor  —  miercuri, 26 ianuarie 2011

Echipa la care joacă Ciprian Deac, Schalke 04, s-a calificat în semifinalele Cupei Germaniei după ce a trecut în prelungiri de Nurnberg, cu scorul de 3-2.

Schieber a marcat repede primul gol al serii pentru Nurnberg ('4), Gavranovic a egalat după 10 minute ('14), dar acelaşi Schieber a reuşit dubla ('32) şi a stabilit rezultatul la pauză.

În mitanul secund, Rakitic a egalat la 2 ('58) şi Draxler a adus victoria în tabăra gazdelor în minutul 119, în prelungirile partidei, calificînd-o pe Schalke în penultima fază a competiţiei.

Singurul român din lotul alb-albaştrilor, Ciprian Deac, a fost doar rezervă.

Astăzi se desfăşoară celelalte 3 întîlniri ale sferturilor de finală, meciuri în care mai sunt implicaţi alţi 3 stranieri: Mihai Tararache (DUISBURG - Kaiserslautern), Emil Jula (COTTBUS - Hoffenheim) şi Sergiu Radu (ALEMANNIA - Bayern).