Stranieri

Nicu a dat pasa de gol prin care Freiburg a învins echipa lui Marica

Articol de Gazeta Sporturilor   —  duminică, 30 ianuarie 2011

Duelul dintre Ciprian Marica şi Maximilian Nicu a fost cîştigat de mijlocaşul lui Freiburg, după ce echipa lui s-a impus cu 1-0, prin pasa de gol dată de român.

Marica a fost titular în atacul gazdelor alături de rusul Pogrebnyak, după 5 etape în care nu a fost folosit deloc de către antrenorul Labbadia. În minutul 71, Ciprian a fost înlocuit cu Schipplock. De partea cealaltă, Max Nicu a evoluat pe banda stîngă din linia mediană a lui Freiburg şi a dat pasa de gol pentru golul victoriei, marcat de Flum.

În minutul 89, Hamsik a ratat o ocazie monumentală de a egala şi de a salva onoarea lui Stuttgart, dar şutul  din 2 metri trimis de atacant a trecut pe lîngă poarta lui Baumann şi Nicu a plecat cu toate punctele de pe Mercedes-Benz-Arena.

Freiburg stă mult mai bine în clasament (locul 6) decît Stuttgart, care se poziţionează pe un loc retrogradabil (locul 17), cu 16 puncte obţinute în 20 etape.