Articol de Gazeta Sporturilor  —  Monday 30th of November -0001 12:00

Noua achiziţie a Craiovei, Marco Zoro, a debuta ca titular cu o victorie la Universitatea, 4-3 cu Shinnik Yaroslavl.

Ruşii au deschis scorul în minutul 8, gol cu capul după o fază fixă, de lîngă David Lopes, după un marcaj prost al fundaşului brazilian.

Craiova a egalat prin Florin Costea, din penalty, în minutul 20, iar două minute mai tîrziu a preluat conducerea printr-un autogol, în urma unui şut al lui Gîngioveanu.

În minutul 44, Craiova a dus scorul la 3-1, după un şut fabulos al lui Prepeliţă, de la 35 de metri,  acţiune corborată şi cu eroarea portarului advers, prins ieşit.

3-2 în minutul 48, ruşii au redus din diferenţă.

Craiova a făcut 4-2 în minutul 66, gol înscris de Mihai Roman. Dorel Stoica a şutat de la distanţă, portarul advers a respins în faţă, iar tînărul atacant a băgat mingea în poartă din apropiere.

Imediat, ruşii au revenit pe tabelă, Ciucă face penalty, iar un fotalist al lui Shynnik profită şi înscriu. Este al doilea penalty consecutiv comis de fundaşul Craiovei, după cel din amicalul cu CSM Rîmnicu Vîlcea, 1-1.

Scor final, 4-3 pentru olteni.

Craiova: Hotoboc - Dănănae, Zoro, D. Lopes, W. Lopez - M. Costea, D. Stoica, Prepeliţă, Gîngioveanu - Fl. Costea, Stoianof

Schimbări la Craiova în repriza secundă: intră Wendel, Bujor, Ciucă şi Firţulescu, ies Zoro, fraţii Costea şi Gîngioveanu. Au mai intrat Buşu, Roman Surugiu, Buleică şi Ologu.