Liga Campionilor

Şahtior se impune la Roma, Arsenal a bătut Barcelona acasă!

Articol de Gazeta Sporturilor  —  miercuri, 16 februarie 2011

Arsenal şi Şahtior au luat prima opţiune pentru calificarea în sferturile de finală ale Ligii Campionilor.

Vezi aici rezumatul partidei Arsenal - Barcelona 2-1

Englezii s-au impus acasă în faţa Barcelonei, scor 2-1. Spaniolii au deschis scorul prin Villa, din pasa excelentă a lui Messi, în minutul 26, dar Arsenal a revenit prin Van Persie, cu un gol senzaţional dintr-un unghi imposibil, în minutul 78, pentru ca Arshavin să majoreze diferenţa în minutul 84.

Vezi aici rezumatul partidei AS Roma - Şahtior 2-3

Şahtior a fost şi ea condusă după golul lui Perrotta, deviat în poartă de Raţ, dar a revenit prin Jadson, care a înscris cu un şut din afara careului în minutul 29, Douglas Costa a marcat un golazo în minutul 36, iar Luiz Adriano a dus scorul la 1-3 din pasa lui Douglas Costa. Menez a redus din diferenţă în minutul 62, cu un şut superb la vinclu, din afara careului.

Retururile se vor disputa la Barcelona, respectiv Doneţk, pe 8 martie.

Arsenal-Barcelona 2-1 (Van Persie 78, Arshavin 84 / Villa 26)

ARSENAL: Sczesny - Eboue, Koscielny, Djourou, Clichy - Song, Wilshere - Walcott, Fabregas, Nasri - Van Persie
Rezerve: Almunia, Rosicky, Denilson, Squilaci, Arshavin, Gibbs, Bendtner

BARCELONA:
Valdes - Alves, Pique, Abidal, Maxwell - Xavi, Busquets, Iniesta - Pedro, Messi, Villa
Rezerve: Jose Pinto, Bojan, Mascherano, Keita, Milito, Afellay, Adriano

AS Roma-Şahtior 2-3 (Perotta 28, Menez 62 / Jadson 29, D. Costa 26, Luiz Adriano 41)