Fotbal   •   Liga 1   •   PANDURII A FOST NEPROGRAMATĂ

Se rupe Liga 1! » Şefii granzilor au păreri împărţite în "Cazul Pandurii"

Articol de Cristian Voinea   —  miercuri, 23 februarie 2011

Pandurii nu a fost programată pentru meciul cu Oţelul Galaţi din etapa a 19-a. Această decizie a fost luată din cauza faptului că gorjenii nu au achitat o datorie în jurul a 400.000 de euro către Dinamo

Unii preşedinţi cluburilor au luat foc la aflarea deciziei, alţii au spus că regulamentul trebuie respectat. Săgeţile au zburat chiar şi spre Marius Stan care a preferat să nu comenteze atacurile.

CONTRA DECIZIEI

Borcea, Iancu, Porumboiu: "Pandurii nu a vrut să joace, e un blat ordinar"

Cei mai vehemenţi contra celor de la Pandurii au fost Adrian Porumboiu şi Marian Iancu. "Este un blat ordinar", ţipă finanţatorul Vasluiului, în timp ce patronul Timişoarei a făcut haz de neca: "Cred că Marin Condescu a pariat că Oţelul va lua campionatul". Cristi Borcea, acţionarul lui Dinamo, a spus că a încercat să se înţeleagă cu Marin Condescu şi l-a cerut pe Chiricheş în contul banilor, dar a fost refuzat.


PRO DECIZIE

Dinu Gheorghe: "Nu e blat, aşa e regulamentul"

Preşedintele Rapidului, Dinu Gheorghe, a spus că decizia este una corectă: "Nu este nimic ciudat, aşa este regulamentul şi trebuie să ne supunem. Mie mi se pare că Dinamo a creat acest scandal prin faptul că nu a acceptat o amînare de plată".

Gigi continuă războiul cu Dragomir : "Trebuie să reclamăm LPF"

Un aliat puternic al lui Marin Condescu este Gigi Becali: "Nu este nimic necurat. Pandurii are o decizie în instanţa civilă pentru anularea datoriei", a spus patronul Stelei. Mai mult, şeful din Ghencea a spus că LPF putea evita acest moment: "Cei de la Ligă puteau face ceva să anuleze în privinţa acestei datorii şi meciul să se dispute. Mie nu-mi convine ca Oţelul să cîştige la masa verde aşa uşor şi ar trebui să reclamăm Liga la Federaţia internaţională ca să ne învăţăm minte".


Cum a apărut datoria de 400.000?

- Clubul Pandurii îl cumpără pe Ilie Iordache de la Dinamo pentru 1 milion de euro + TVA

- Echipa gorjeană achită jumătate din această sumă, aproximativ 600 de mii de euro

- Vranjkovici a trecut la Dinamo de la Pandurii, iar suma s-a redus cu 100.000 de euro

- Pandurii a achitat încă 100.000 de euro în septembrie 2010

Show more
Loading ...
Failed to load data.

Show more
Loading ...
Failed to load data.