Un atacant iubit de stelişti a răpus-o pe Juventus :D

Articol de Viorel Crăciun   —  duminică, 27 februarie 2011

Bologna s-a impus pe terenul lui Juventus, scor 2-0, într-un meci disputat în etapa a 27-a a campionatului italian.

Victoria echipei antrenate de Alberto Malesani a fost adusă de Marco Di Vaio. Atacantul care în vară va împlini 35 de ani a reuşit "dubla" în repriza a doua, punctînd în minutele 49 şi 66. El a jucat între 2002 şi 2004 şi pentru Juventus, pentru care a marcat de 18 ori în 55 de partide.

Italianul a rămas în memoria suporterilor stelişti pentru că a ratat ultima lovitură de departajare la returul din "şaisprezecimile" Cupei UEFA, sezonul 2004-2005, contra Stelei.

Steaua a obţinut atunci dramatic calificarea în optimile de finală, după ce pierduse manşa tur pe Mestalla, scor 0-2, iar la Bucureşti a egalat rezultatul cu două goluri marcate de Andrei Cristea în repriza a doua. Scorul s-a menţinut şi după două reprize de prelungire, penalty-urile stabilind echipa calificată mai departe.

În clasament, Juventus rămîne pe locul 7, în timp ce Bologna a trecut peste Fiorentina graţie acestui succes, situîndu-se momentan pe locul 11, cu 35 de puncte.