Nalbandian, la cuţit după meciul cu Adrian Ungur

Tennis,Grand Slam

Articol de Mirela Neag  —  joi, 10 martie 2011

Jucătorul argentinian David Nalbandian, numărul 19 mondial, va fi operat, joi, de hernie inghinală şi va fi indisponibil cel puţin două luni.

David Nalbandian va fi operat de doi specialişti, mai întîi de hernie, iar apoi pentru o problemă la aductori.

Nalbandian ştia că are hernie din luna februarie, cînd a fost eliminat în sferturile de finală ale turneului de la Buenos Aires. El şi-a agravat starea jucînd, vineri, împotriva românului Adrian Ungur, scor 6-3, 6-2, 5-7, 6-4, în primul tur al Grupei Mondiale a Cupei Davis. După acest meci, argentinianul a declarat că ar fi abandonat dacă ar fi fost vorba de un turneu ATP.

Tenismanul argentinian ar urma să revina în circuitul ATP la turneul de la Madrid sau la cel de la Roma, înainte de competiţia de la Roland Garros, de la sfîrşitul lunii mai. Din cauza operaţiei, Nalbandian va lipsi de la turneele de la Indian Wells şi Miami.

Sportivul în vîrsta de 29 de ani a fost operat la şold, în mai 2009, intervenţie chirurgicală după care a fost indisponibil aproape nouă luni.