Liga 2

Copoul visează frumos » Moldovenii au cîştigat aseară norocos şi au ajuns la doar două puncte de lider

Articol de Ovidiu Minea   —  sâmbătă, 19 martie 2011

Fără încălziri declarative, şefii Politehnicii marşînd la armistiţiul propus de Ionuţ Popa în săptămîna de dinaintea partidei, derby-ul seriei a început abrupt. Florea nu a fost inspirat la finalizare (15), dar a reuşit apoi un assist pentru Pătraşcu, două minute mai tîrziu (17): 1-0. Apoi, Ghiceanu (24)  a fost şi el la o palmă de 2-0. Mioveniul, care dominase teritorial şi pînă atunci, a înclinat terenul spre poarta lui Huţan, oaspeţii punctînd pînă la pauză în special la capitolul şuturi.

Dominarea s-a menţinut şi în partea secundă, Huzuneanu translatînd-o pe tabelă într-un act în care Ionescu (47) şi Stan (82) au irosit două uriaşe ocazii. Amfitrionii au dat totuşi lovitura în prelungiri, atunci cînd Marin, "pescuit" de Popa vara trecută din campionatul judeţean, a devenit eroul meciului!

"Din păcate, nu pot antrena şi norocul! În prima repriza am dominat ca la handbal, în a doua am ratat cît am putut de mult şi am luat un gol întîmplător"

Ionuţ Popa, antrenor Dacia Mioveni

"Mă bucur că ieşenii nu m-au uitat, le mulţumesc tuturor pentru primirea frumoasă ce mi-au făcut-o. Înseamnă că am făcut lucruri bune în cei cinci ani pe care i-am petrecut la Poli"

"Chiar dacă obiectivul nostru nu e promovarea, ci formarea unei echipe competitive, vom lupta pînă la capăt pentru a ajuns în Liga 1"

Adrian Falub, antrenor Poli Iaşi

Poli Iaşi - Dacia Mioveni    2-1 (1-1)

Au marcat: Fl. Pătraşcu (17), Al. Marin (90+1) / Huzuneanu (77)

Poli: HUŢAN - Al. Creţu, C. Vlaicu, Panc, Siminic - Gado, FL. PĂTRAŞCU, Cl. Tudor, M. Florea (70 Bădic) - Herghelegiu (81 AL. MARIN), Ghiceanu (45 Lukacs). Antrenor Adrian Falub

Dacia: Oct. Popescu - Ciucur, B. Stoica, M. Olteanu, I. Baicu - Coşereanu, SĂNDULESCU, HUZUNEANU, Sfîrlea (56 D. Stan) - Ayza, Cl. Ionescu (89 Nilă). Antrenor Ionuţ Popa

Arbitru: A. Chivulete (Bucureşti) - 6. Asistenţi: Vl. Urzică (Piatra Neamţ) - 6, M. Artene (Vaslui) - 6

Spectatori: 4.500

GOLURILE

1-0, Fl. Pătraşcu (17) * şut de la 10 metri; 1-1, Huzuneanu (77) * şut din lateral dreapta; 2-1, Al. Marin (90Ă1) * "cap" din 8 metri