Nationala

Naţionala U17 s-a calificat la Euro 2011! Avem trecut şi viitor. În prezent, ne batem cu Luxemburg

Bucuria de final a tricolorilor mici. Sursa: vasnepe.hu

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Tuesday, 29 March 2011

Echipa României U17 s-a calificat la Campionatul European din Serbia, care va avea loc între 3 şi 15 mai, după ce a reuşit să învingă reprezentativa Ungariei, cu 2-1, chiar pe terenul acestora, în ultimul minut de joc Brănescu apărînd un penalty.

Prima repriză a meciului a aparţinut aproape în totalitate românilor, care au deschis repede scorul, încă din minutul 2, atunci cînd Filip a profitat de o bîlbîială în defensiva maghiară. Jumătatea de oră mai tîrziu, adversarii nu l-au putut opri pe Himcinschi, care a fost faultat la 20 de metri de poarta Ungariei şi Iulian Roşu dublează avantajul cu un şut superb. Szecsi a redus din diferenţă în minutul 75, cu un voleu din interiorul careului mare, iar Brănescu a fost "îngerul păzitor" al tricolorilor după ce a apărat un penalty în ultimele secunde.

La EURO 2011 vor participa 8 echipe, Serbia şi cîştigătoarele grupelor de calificare, iar tragerea la sorţi va avea loc pe 5 aprilie. Pînă în acest moment cunoaştem 4 nume, România, Germania, Danemarca şi Cehia. Meciurile din Grupa A se vor disputa la Novi Sad şi Indija, în timp ce întîlnirile din Grupa B se vor disputa la Smederevo şi Belgrad.

Cele mai bune 3 echipe din fiecare grupă vor ajunge la Cupa Mondială U17 din Mexic (18 iunie - 10 iulie). Ultima calificare a naţionalei U16 a fost în 2001, pe vremea cînd competiţia era rezervată doar jucătorilor în vîrstă de pînă la 16 ani.