Poli Timişoara a remizat cu Astra după ce a fost condusă cu 2-0

+9 Foto

Articol de Gazeta Sporturilor   —  miercuri, 06 aprilie 2011

Timişoara s-a împiedicat pe terenul propriu, obţinînd un egal în faţa prahovenilor de la Astra, scor 2-2.

Astra a dominat prima repriza a disputei de pe Dan Păltinişanu şi a deschis scorul prin Miranda, în minutul 17. Fostul atacant dinamovist a reluat în poarta lui Pantilimon, din 2 metri, ridicînd în picioare banca ploieştenilor. Chiar dacă a mai avut ocazii pînă la finalul primei reprize, oaspeţii au intrat la cabine cu un avantaj minim, avînd să majoreze rezultatul în minutul 63, atunci cînd N'Doye a marcat din penalty.

Timişoara nu a renunţat la luptă şi Zicu a înscris primul gol al timişorenilor, dintr-o lovitură de pedeapsă, în minutul 73. Acelaşi mijlocaş a demonstrat încă o dată că nu degeaba este unul dintre cei mai iubiţi jucători din Banat, pasîndu-i excelent lui Zăgrean, care a restabilit egalitatea, cu 10 minute înainte de fluierul final.

Chiar dacă a devenit lider, cel puţin pînă la finalul meciului dintre Oţelul şi Vaslui, Timişoara a ratat şansa de a-şi trece în palmares încă o victorie, rămînînd echipa neînvinsă în acest sezon de Liga I. Poli şi Galaţi sunt în acest moment la egalitate de puncte, timişorenii avînd un avantaj în dreptul golaverajului.

Dusan Uhrin şi Tibor Selymeş au aliniat următoarele echipe:

Poli: Pantilimon - Helder, Cisovsky, Luchin, Ignjatijevici - Zicu, Bourceanu, Alexa, Curtean - Magera, Axente

Rezerve: Taborda, Tameş, Burcă, Nikolici, Zăgrean, Rocha, Scutaru

Astra: Grigore - Măţel, Ov.Mihalache, L.Goian, Junior Morais - Strătilă, N'Doye, Takayuki, Tigoianu - Budescu - Miranda

Rezerve: Miron, Oprsal, Croitoru, Tigăşanu, Fatai, Rusu, Stan