Liga Campionilor

Barcelona - Şahtior 5-1, Chelsea - Manchester United 0-1

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Wednesday, 06 April 2011

Cum ţi s-a părut meciul? Comentăm mai jos împreună!

Echipa lui Mircea Lucescu şi a lui Răzvan Raţ a pierdut în deplasarea de pe Camp Nou, într-un meci pe care Barcelona l-a dominat copios.

Catalanii au deschis scorul devreme, în minutul 2, prin Iniesta. Şahtior a ratat apoi cîteva şanse uriaşe de gol, prin Luiz Adriano, care a scăpat de trei ori singur cu portarul, dar de fiecare dată a dezamăgit. Pentru Barcelona, Dani Alves a înscris pentru 2-0, stabilind scorul la pauză.

Pique a făcut 3-0 în minutul 54, iar Rakiţki a redus din diferenţă în minutul 60. După numai un minut însă, Keita a făcut 4-1, iar Xavi a stabilit scorul final în minutul 86.

Rooney decisiv!
În celălalt meci al serii, Manchester United s-a impus în meciul de pe Stamford Bridge, cu Chelsea, datorită golului marcat de Wayne Rooney în minutul 23.

Chelsea s-a trezit abia după pauză, dar Torres şi Drogba au ratat cîteva şanse incredibile, astfel că londonezii au fost nevoiţi să se recunoască înfrînţi

ECHIPE
Barcelona - Şahtior 5-1 (Au înscris: Iniesta '2, Dani Aleves '33, Piquet  '54, Keita '61, Xavi '86 / Rakiţki '60)
Barcelona: Valdes - D. Alves, Pique, Busquets, Adriano - Xavi, Mascherano, Iniesta, Keita - Villa, Messi. Antrenor: Pep Guardiola.
Şahtior: Piatov - Srna, Ishchenko, Rakiţki, Raţ - Mhitarian, Hubschmann - Douglas Costa, Jadson, Willian - Luiz Adriano. Antrenor: Mircea Lucescu.

Chelsea - Manchester United 0-1 (A înscris:  Rooney -'23)
Chelsea: Cech - Bosingwa, Ivanovici, Terry, A. Cole - Ramires, Lampard, Essien, Zhirkov - Drogba, Torres. Antrenor: Carlo Ancelotti
Manchester Utd: Van der Sar - Evra, R. Ferdinand, Vidic, Rafael - Park, Carrick, Valencia, Giggs - Rooney, Hernandez. Antrenor: Sir Alex Ferguson