Fotbal   •   Liga 1   •   ASTRA - U CLUJ

Astra pierde în faţa lui U Cluj, 1-2

Articol de Gazeta Sporturilor   —  duminică, 01 mai 2011

Derby-ul de la mijlocul clasamentului dintre Astra şi U Cluj a fost cîştigat de "şepcilor roşii", iar spectatorii prezenţi la stadion au avut ocazia să urmărească un super gol reuşit de Claudiu Niculescu direct din corner





Fără Cristea şi Niculescu titulari, U Cluj a început foarte prost. Strătilă a modificat tabela după doar patru minute, cînd a reluat cu capul o centrare a lui Ţigănaşu (4). Ploieştenii au mai avut încă două situaţii periculoase, dar Miranda şi iar Strătilă au ratat cu seninătate.



Egalarea a venit după o super reuşită a lui Niculescu. Atacantul clujenilor a înscris direct din corner, mingea lovind şi bara laterală înainte să intre în poartă (72). Cireaşa de pe tort a fost pusă de Păcurar. Acesta a înscris cu un şut din marginea careului după o pasă foarte bună a lui Delgado (85).



După acest rezultat, Astra este pe locul 11, cu 38 de puncte, în timp ce clujenii sînt pe 10, cu 41.

 

Iată echipele:

ASTRA: Miron - Măţel, Mihalache, Oprsal, Junior Morais - Strătilă, Takayuki, N'Doye, Tigănaşu - Fatai, Miranda


Rezerve: Grigore, Paulinho, M. Croitoru, B. Rusu, Teekloh, Tigoianu, Al. Stan

U CLUJ: M. Popa - Unguruşan, D. Munteanu, Abrudan, Bazzi - Cojocnean, Nasser, Boştină, V. Gheorghe - Voican, Machado

Rezerve: Boşneag, Mendy, Păcurar, Balde, V. Morar, Delgado, Cl. Niculescu

 


Show more
Loading ...
Failed to load data.

Show more
Loading ...
Failed to load data.