Liga Campionilor

VIDEO / SuperManU » Manchester va juca finala Ligii cu Barcelona, după 4-1 cu Schalke!

Articol de Theodor Jumătate  —  Wednesday, 04 May 2011

United s-a calificat pentru a 3-a oară în ultimii 4 ani în actul decisiv al Ligii Campionilor. Schalke? Nici o şansă pe "Old Trafford"!

CLICK AICI PENTRU A VEDEA REZUMATUL!

Niciodată nu se calificase Sir Alex în faţa unei echipe germane într-o dublă manşă de cupă europeană. Pînă acum. Schalke era prea mică pentru ManU. Şi nu putea pune capăt tocmai ea seriei "diavolilor" de 27 de meciuri fără înfrîngere pe "Old Trafford" în acest sezon. Pe "Teatrul Viselor", doar United visează!

După parada din tur, cu multe ocazii şi două goluri, şi gîndindu-se că duminică are cel mai important meci al sezonului în Premier League, "turnirul" cu Chelsea, Ferguson şi-a menajat 9 titulari! Din formaţia folosită la Gelsenkirchen, numai Van der Sar şi Valencia au jucat şi acum din start. Vedetele erau în tribună sau pe bancă, lîngă manager.

Ce spune Guardiola?
Chiar şi aşa, cu echipa a doua, "red devils" le-au arătat adversarilor cine sînt stăpînii printre anglo-saxoni. Au accelerat jocul cînd era nevoie, au avut două şuturi pe poartă şi două goluri în prima repriză - Gibson, gol şi assist -, apoi încă două reuşite ale lui Anderson după pauză, la acelaşi interval (5 minute: 26-31 şi 72-77).

4-1 aseară, 6-1 la general, se putea mai mult? A fost o mică lecţie inclusiv pentru Pep Guardiola, antrenorul Barcei, care nu e prea liniştit. A învins-o o dată pe Man. United în finală, 2-0 în 2009. Dar acum, pe "Wembley", nu va mai fi la fel de uşor ca la Roma. Are grijă Sir Alex.

250 de partide a adunat Alex Ferguson ca manager al lui ManU în cupele europene

12.000 de minute a bifat Raul în Liga Campionilor; e lider autoritar, Giggs urmîndu-l cu 9.092 de minute

14 jocuri are Van der Sar în semifinalele Champions League (record): 6 cu Ajax şi 8 cu Man. United

Ultimul meci pentru Raul?
Extraordinarul atacant al lui Schalke a evoluat aseară probabil pentru ultima oară în Champions League. La 33 de ani, Raul Gonzalez deţine 4 recorduri ale competiţiei: în 15 ediţii, a devenit jucătorul cu cele mai multe meciuri (142), cele mai multe minute (12.000), cele mai multe victorii (79) şi cele mai multe goluri (71), majoritatea reuşite la Real Madrid. Echipă cu care a cucerit în 3 rînduri trofeul (1998, 2000, 2002).

MAN. UNITED - SCHALKE 4-1, în tur 2-0
(Valencia 26, Gibson 31, Anderson 72, 77 - Jurado 35)

MANCHESTER: Van der Sar - Rafael (60 Evra), Smalling, Evans, O'Shea - Gibson, Scholes (73 Fletcher), Anderson - Valencia, Berbatov (78 Owen), Nani. Antr. A. Ferguson

SCHALKE: Neuer - Uchida, Howedes (70 Huntelaar), Metzelder, Escudero - Papadopoulos, Jurado - Farfan (75 Matip), Baumjohann (46 Edu), Draxler - Raul. Antr. R. Rangnick