Sporturi   •   Handbal   •   LIGA CAMPIONILOR

Oana Şoit, campioana cu Itxako în Spania. Urmează lupta pentru trofeul Ligii Campionilor

Articol de Gazeta Sporturilor   —  miercuri, 11 mai 2011

Oana Şoit, componentă a naţionalei de handbal feminin a României, a cîştigat titlul naţional în Spania, cu echipa sa SD Itxako.

Ibericele au încheiat sezonul regulat cu o victorie obţinută în faţa formaţiei Elche Mustang, scor 21-19, partidă în care Oana Şoit a marcat un gol. Itxako a cucerit titlul naţional pentru a treia oară consecutiv, iar în acest sezon au reuşit eventul după ce, în februarie, au cîştigat şi Cupa Spaniei.

Formaţia la care evoluează Oana Şoit se mai află şi în cursa pentru trofeul Ligii Campionilor. Itxako joacă sîmbătă, pe teren propriu, returul finalei Ligii, cu nordicele de la Larvik HK (Norvegia). În primul meci, Larvik s-a impus cu 23-21.

Itxako s-a aflat în grupa unu principală a Ligii Campionilor, alături de Oltchim. Ibericele s-au calificat în semifinale de pe prima poziţie după ce au reuşit o dublă victorie în faţa campioanelor României. Calificarea în finală au obţinut-o după ce le-au eliminat pe unguroaiecele de la Gyor.

Show more
Loading ...
Failed to load data.

Show more
Loading ...
Failed to load data.