Baschet

Au revenit » CSU Ploieşti a cîştigat meciul doi din finala campionatului

Articol de Gazeta Sporturilor  —  duminică, 15 mai 2011

CSU Ploieşti a învins, duminică, pe teren propriu, cu scorul de 82-69 (39-39), formaţia "U” Mobitelco BT Cluj, în meciul doi al finalei Diviziei A şi a egalat la general, scor 1-1.

Faţă de primul meci al finalei, în care clujenii s-au impus cu 89-79, cele două adversare au accentuat apărările, astfel că scorul primului sfert a fost unul destul de mic, 17-15, după 10 minute echilibrate, cu ambele formaţii la conducere.

În sfertul secund, balanţa a înclinat de asemenea pentru fiecare echipă (18-20, min 13 şi 24-20, min. 14).  "U" Mobitelco a redus rapid diferenţa, 28-28 (min. 17), după o triplă a lui Silvăşan, dar sarabanda penalităţilor nu s-a oprit în al doilea sfert. Managerul formaţiei campioane, Alex Iacobescu, a primit şi el un fault tehnic, pentru că a protestat la deciziile de arbitraj, în minutul 19 (36-39). La pauza mare, 39-39.

La reluare, ploieştenii au avut din nou iniţiativa, 44-41, graţie unei triple a lui Burlacu, după care au reuşit să se detaşeze la 54-45 (min. 17), pe fondul unui joc mai raţional şi a unei apărări excelente, mai ales la recuperare. Kevin Ford a fost imposibil de oprit de defensiva clujeană, care a resimţit efortul fizic de pînă atunci, în timp ce în atac a ratat cu lejeritate, mai ales aruncările libere. La ultima pauză, 61-53.

Diferenţa maximă de pînă atunci a fost stabilită în debutul sfertului patru, 64-53, iar din acel moment, prahovenii nu au mai putut fi opriţi din drumul spre victorie, fiind încurajaţi frenetic şi de suporteri (79-58, min. 37). Adversarii nu au mai găsit soluţii în ultimele minute, după ce primiseră 15 puncte consecutive şi nu marcaseră deloc, fiind nevoiţi să se recunoască învinşi, scor final 82-69.

Marcatori:
CSU Ploieşti - Ford 20 puncte, Westrol 16, Burlacu 16, Qarraan 10, Mack 8, Tudor 4, Szijarto 4, Guţoaia 3, Okoye 1.
"U" Mobitelco BT Cluj - Silvăşan 19 puncte, Krstanovici 16, Dykes 16, Cuici 9, Thomson 4, Chetreanu 3, Morris 2.

Meciurile trei şi patru ale finalei se vor desfăşura, la Cluj, în 21 şi 22 mai, celelalte trei partide ale ultimului act din campionat se vor derula alternativ, la Ploieşti (28 mai), Cluj (1 iunie) şi Ploieşti (5 iunie).  (sursa: mediafax)