Stranieri

Bucur a marcat primul gol în acest sezon, dar Kuban a ratat şansa de a redeveni lider

Bucur deschide scorul pentru Kuban

Articol de Gazeta Sporturilor  —  vineri, 20 mai 2011

Echipa antrenată de Dan Petrescu a ratat şansa de a redeveni lider în prima ligă din Rusia după ce a terminat la egalitate cu Spartak Nalchik, 1-1, pe teren propriu. Chiar dacă a început meciul cu Nalchik din postura de rezervă, Gigel a intrat pe teren la pauză şi a deschis scorul 18 minute mai tîrziu, asistat de celălalt român de la Kuban, Dacian Varga, dar Leandro a readus liniştea pentru oaspeţi, cu 3 minute înainte de final.

Printre titularii din partida Kuban - Spartak Nalchik s-a aflat şi Lacina Traore, jucătorul adus de la CFR Cluj, pentru suma de 3 milioane de euro. Pentru atacantul român este prima reuşită din acest sezon al campionatului din Rusia, în timp ce ivorianul are 3 reuşite, fiind şi golgeterul Kubanului. Pentru Dacian Varga este prima pasă decisivă de gol.

După 10 etape, Kuban ocupă a doua poziţie din Rusia, cu cele 17 puncte acumulate în 5 victorii şi două egaluri.