Europa League

Fulham în Europa League, datorită fair-play-ului!

Articol de Gazeta Sporturilor  —  joi, 26 mai 2011

Finalista Europa League de anul trecut va fi admisă în primul tur preliminar al competiţiei, clasîndu-se în Anglia pe locul secund în topul sportivităţii

Anglia a fost la un pas să aibă două retrogradate în Championship participante în Europa League! Blackpool a ratat de puţin ocazia de a i se alătura lui Birmingham City, cîştigătoarea Cupei Ligii în finala cu Arsenal. Locul atribuit de UEFA Angliei, pe baza clasamentului fair-play, a fost adjudecat pînă la urmă de Fulham, nimeni alta decît învinsa lui Atletico Madrid (1-2) în finala sezonului trecut.

Formaţia lui Mark Hughes s-a temut că nu va fi admisă din cauza cartonaşului roşu primit în ultima etapă, de altfel singurul din acest campionat! Londonezii au terminat Liga fair-play pe locul 4, după Chelsea, Tottenham şi Manchester Utd., care au obţinut calificarea în Europa datorită poziţiilor din topul Premier League, devansîndu-le cu un punct (1264 la 1263) pe "mandarinele" de la Blackpool!
În afara Angliei, Suedia şi Norvegia au primit dreptul la un loc în Europa League pe acelaşi criteriu.