Tenis

Un copil de mingi a izbucnit în plîns după ce a întrerupt meciul dintre Murray şi Troicki

Viktor Troicki

Articol de Viorel Crăciun  —  marţi, 31 mai 2011

Fază incredibilă în setul decisiv al partidei de simplu dintre britanicul Andy Murray şi sîrbul Viktor Troicki!

Prima minge din al şaselea game a fost repetată din cauza unei greşeli a unui copil de mingi, care a pătruns în teren în timpul disputării punctului, în momentul în care Troicki se pregătea să încheie cu o lovitură victorioasă. Intervenţia copilului a creat rumoare atît în tribune, cît şi pe teren, sîrbului nevenindu-i să creadă că va trebui să rejoace punctul.

Tînărul a izbucnit în plîns în momentul în care Troicki discuta cu arbitrul despre rejucarea punctului, marcat de greşeala comisă.

Punctul s-a rejucat, a fost cîştigat de Murray, dar game-ul i-a revenit în final lui Troicki, care a făcut 4-2. Britanicul a cîştigat însă în final cu 7-5.

Andy Murray este astfel ultimul tenismen calificat în sferturile de finală la Roland Garros, după victoria în cinci seturi în faţa lui Viktor Troicki, scor 4-6, 4-6, 6-3, 6-2, 7-5.