VIDEO / Calificare "cu cîntec" în semifinalele Gold Cup » Panama egalează cu un gol controversat

Jucătorii panamezi celebrează calificarea la penalty-uri

Articol de Gazeta Sporturilor  —  luni, 20 iunie 2011

Careul de aşi al Gold Cup este complet, după victoriile obţinute de reprezentativele SUA şi Panama în sferturi.

Panama a avut nevoie de lovituri de departajare pentru a obţine calificarea în faţa celor din El Salvador. După 90 de minute, scorul a fost 1-1, Panama egalând în minutul 89, printr-un gol controversat al lui Tejada, după ce El Salvador deschisese scorul din penalty (78), după cum informează Realitatea.

Arbitrul a validat golul, însă cei din El Salvador au protestat vehement. În minutul 90 câte un jucător de la fiecare echipă a fost eliminat, iar prelungirile s-au jucat 10 la 10. Nimic nu s-a mai schimbat însă pe tabelă, iar la loviturile de departajare Panama s-a impus cu 5-3.