ULTIMUL ZÎMBET » 20 de ani de la ultimul titlu!

Articol de Liviu Manolache  —  joi, 23 iunie 2011

În prezent în liga a III-a, Universitatea Craiova trăieşte din amintiri. Astăzi, 23 iunie, oltenii serbează ultimul succes în Liga 1. În urmă cu 20 de ani, gruparea alb-albastră a cucerit ultimul titlu din cele patru ce se regăsesc în vitrina clubului.

Pe 23 iunie, în Bănie, "Ştiinţa" s-a duelat cu Sportul, în timp ce, Steaua, aflata la egalitate de puncte, a întîlnit pe teren propriu Petrolul. "Juveţii", încurajaţi de peste 30000 de spectatori, au tranşat partida încă din prima repriză după reuşitele izbutite de Pavel Badea ('21- penalty), Emil Săndoi (' 30) şi Mănăilă ('45). Golul lui Răduţă marcat după pauză precum şi victoria "roş-albaştrilor" cu 2-1 nu a mai putut schimba nimic, astfel, titlul a ajuns după zece ani în Craiova.

Oltenii nu au beneficiat de ajutorul lui Sorin Cîrţu, acesta fiind suspendat datorită faptului că în urmă cu cîteva zile declarase despre federaţie că este "una impotentă". "Sorinaccio" şi-a adjudecat în sezonul 1990/1991 campionatul cu Universitatea din postura de antrenor, el cucerind medaliile şi ca jucător.

Echipa Universităţii Craiova din partida cu Sportul:
Prunea - Mănăilă, Săndoi (Bică), Ad.Popescu, Zamfir, Ciurea (Craioveanu), Mogoşanu, Olaru, Badea, Pigulea Agaliu.

Formaţia "alb-albastră” s-a impus în ediţia amintită în detrimentul grupării din Ghencea datorită golaverajului, criteriul meciului direct (Craiova-Steaua 1-1/0-1) nefiind unul prioritar.

Podiumul Diviziei A 1990/1991
1. Universitatea Craiova - 22-6-6-(74-26) - 50 puncte
2. Steaua Bucureşti - 20-10-4- (67-28) - 50 puncte
3. Dinamo Bucureşti - 16-11-7- (54-27) - 43 puncte.

Universitatea Craiova 1990/1991

portari: Florin Prunea, Gabriel Boldici (singurul fotbalist din istoria craiovenilor ce a fost părtaş la ambele eventuri - 1981, 1991), Ştefan Crişan;

fundaşi: Emil Săndoi (13 goluri), Adrian Popescu, Daniel Mogoşanu, Nicolae Zamfir, Victor Cojocaru, Ion Dudan, Cătălin Gîrleşteanu, Costel Carabaş;

mijlocaşi: Pavel Badea, Gheorghe Ciurea (13 goluri), Vasile Mănăilă, Ion Olaru, Adrian Pigulea, Dănuţ Bica, Silvian Cristescu, Victor Prună, Ovidiu Stîngă;

atacanţi: Eugen Neagoe, Gheorghe Craioveanu, Ştefan Stoica, Gheorghe Ceauşilă, Roland Agaliu (primul străin transferat în Divizia A după Revoluţie), C-tin Claudiu Stoica, Dumitru Mitriţă.