Tenis

Argentina, prima echipă calificată în semifinalele Cupei Davis

Juan Ignacio Chela (stînga) şi Eduardo Schwank au adus punctul decisiv pentru Argentina

Articol de Gazeta Sporturilor  —  sâmbătă, 09 iulie 2011

Echipa de Cupa Davis a Argentinei nu a pierdut niciun set în primele trei întâlniri ale meciului din sferturile de finală împotriva Kazahstanului şi a devenit prima calificată în semifinale.

După ce joi Juan Monaco l-a învins cu 6-3, 6-0, 6-4 pe Andrey Golubev, iar Juan Martin Del Potro a trecut de Mikhail Kukushkin cu 6-2, 6-1, 6-2, vineri a avut loc meciul de dublu. Nici de această dată sud-americanii nu le-au lăsat vreo şansă adversarilor, perechea Juan Ignacio Chela - Eduardo Schwank impunându-se cu 6-3, 6-2, 7-5.

În semifinale, Argentina va întâlni câştigătoarea sfertului dintre Suedia şi Serbia. După prima zi, actuala deţinătoare a Salatierei de Argint conduce deja cu 2-0 în urma victoriilor obţinute de Viktor Troicki şi Janko Tipsarevic împotriva lui Michael Ryderstedt, respectiv Ervin Eleskovic.

În celelalte două sferturi de finală, Spania conduce cu 2-0 în faţa Statelor Unite la Austin, la fel ca şi Franţa, care întâlneşte Germania la Stuttgart.

Sursa: Antena 3