Tenis

Andy Murray a revenit în Cupa Davis cu un super scor: 6-0, 6-0, 6-0

Andy Murray

Articol de Gazeta Sporturilor  —  sâmbătă, 09 iulie 2011

Britanicul Andy Murray a avut un meci scurt în Cupa Davis. El l-a învins în trei seturi pe reprezentantul Luxemburgului, Laurent Bram. Scorul partidei a fost 6-0, 6-0, 6-0, iar întîlnirea a durat 54 de minute.

Echipa Argentinei s-a calificat în semifinalele Cupei Davis, după ce a învins, cu scorul de 3-0, formaţia Kazahstanului, în întîlnirea contînd pentru turul doi al Grupei Mondiale a competiţiei.

În primele meciuri de simplu, disputate joi, argentinianul Juan Monaco a trecut, cu scorul de 6-3, 6-0, 6-4, de Andrei Golubev, în timp ce Juan Martin Del Potro l-a învins pe kazahul Mikhail Kukuşkin cu 6-2 6-1 6-2.

Vineri, în meciul de dublu, Argentina şi-a asigurat calificarea, după ce cuplul Juan Ignacio Chela/Eduardo Schwank a trecut, cu scorul de 6-3, 6-2, 7-5, de perechea Yuriy Schukin/Evgeny Korolev.

Echipa Kazahstanului juca pentru prima dată în istorie în sferturile de finală ale Cupei Davis.