Show a la Vaslui » Moldovenii au învins categoric Spartak Moscova

Moldovenii au făcut spectacol cu Spartak

Articol de Vlad Ispas  —  luni, 11 iulie 2011

Formaţia lui Viorel Hizo a învins fără emoţii pe Spartak Moscova (3-0), echipă care se află pe locul şapte în Rusia, la egalitate de puncte cu formaţia lui Dan Petrescu, Kuban Krasnodar.

Vasluienii au început în apărare partida cu Spartak, echipă care vine din plin sezon, campionatul Rusiei luînd o pauză competiţională de o lună. Ruşii au atacat la foc automat, pînă în minutul 25 lovind de două ori bara lui Cerniauskas. Aceste ocazii i-au trezit pe vasluieni, care au început să ia jocul în serios şi au reuşit să înscrie prin Wesley (40), dintr-un penalty obţinut de Adailton.
Repriza a doua a început după tiparul primei părţi, cu moldovenii în apărare şi cu brazilienii ruşilor la capătul marilor ocazii. Pe fondul dominării adversarilor, Raul Costin a încercat poarta de la 25 de metri, pe traiectorie s-a interpus Temwanjera, care a deviat şi scorul a devenit 2-0 pentru trupa lui Hizo (63).

VEZI AICI REZUMATUL MECIULUI!

Opt minute mai tîrziu Adailton a trimis o pasă de geniu şi Temwanjera a dus scorul la un umilitor 3-0 (71).