Nationala

Furtuna a oprit Spania - Belgia la scorul de 1-0, iar meciul se va relua azi din primul minut!

Cerul sfîşiat de la Mogoşoaia

Articol de Radu Oprişan  —  joi, 21 iulie 2011

Fulgerele şi ploaia l-au determinat pe arbitrul engley Stuart Attwel să întrerupă jocul după 16 minute, la 1-0 pentru spanioli. Partida se rejoacă astăzi, din minutul 1, de la 0-0 (ora 19:00)

.

Vedeta principală în partida de deschidere a CE U 19 de aseară, de la Mogoşoaia, a fost furtuna incredibilă care a întrerupt meciul în minutul 16. Echipele au fugit din calea fulgerelor şi au stat la vestiare aproximativ 45 de minute.

Click aici pentru a vedea situaţia în grupe!

Decizia Eurosport?
Echipele au revenit pe teren şi au inceput încălzirea. Surse FRF spun că postul Eurosport, care transmite turneul, a facut presiuni ca meciul să se amîne, deşi ploaia se domolise. Motivul? Reluarea  s-ar fi suprapus peste România-Cehia.

După cum spune regulamentul, deoarece meciul s-a întrerupt în minutul 16, din cauya condiţiilor meteo, se va relua de la 0-0, deşi ibericii marcaseră.

Paguba spaniolilor
Pînă atunci, spaniolii controlaseră clar meciul şi conduceau cu 1-0, prin golul reuşit de Morata în minutul 12. Atunci, la o deviere nefericită a unui belgian, atacantul a profitat şi a înscris  Absolut degeaba, totul pleacă astăzi de la 0-0.

Spania - Belgia 1-0 (întrerupt minutul 16)
Spania: Badia - Blasquey, Sergi Gomez, Miguel, Aurtenxe - Alex, Ruben Pardo - Deulofeu, Sarabia,  Junami - Morata. Antrenor Ginez Melendez
Belgia: Casteels - Ngawa, Arslanagic, De Bock, Vansteenkiste - Cuvelier, Pietermaat, Van der Bruugen - Trompet, 10. Hazard - 9. Lestienne. Antrenor Marc Van Geersom

100 de scouteri, plus Piţi şi Contra
Turneul final Euro Under 19 a adus la Bucureşti 100 de scouteri. La partida începută aseară la Mogoşoaia au venit cel puţin 10 dintre ei, cu blocnotesuri performante. La partida încheiată prematur au asistat şi Victor Piţurcă alături de Florin Marin şi Cosmin Contra.

Potrivit articolului 10, paragraful 4, din regulamentul competiţiei, dacă un meci se întrerupe în orice moment din timpul regulamentar ori în prelungiri, din cauza stării terenului sau a oricărui alt motiv, acesta se va rejuca în întregime a doua zi sau la o dată stabilită de cele două echipe.

SERBIA - TURCIA 2-0 (0-0)
Au marcat: Jojici (56), Trujici (89)
Serbia: Perici - Petkovici, Pantici, Vitas, Kuzmanovici, - Causici, Rogaci -  Mrkela (cpt., Krneta, 90), Jojici, Malbasici (Trujici, 63) - Pesici, (Despotovici, 75). Antrenor D. Govedarica
Turcia: Kahveci - Corekci, Ozmen, Nukan, Baszbuiuk - Gulle (cpt)., Iravul - Alkan (Sari, 71), Bekdemir (Ostuvan, 55), Dere - Sahiner. Antrenor K. Ozdes
Cartonaşe galbene: Jojici (26), Trujici (90 plus 1) / Alkan (51)
A arbitrat: Arytom Kuchin (Kayahstan)
Spectatori: 1.000