Nationala

Turcii şi belgienii şi-au blocat singuri drumul spre semifinale » Au furat-o în final

Turcia a primit lovitura în minutul 90+2

Articol de Ionuţ Curea  —  duminică, 24 iulie 2011

Turcii şi belgienii s-au anulat reciproc, scor 1-1,  facilitînd şansele Spaniei şi Serbiei la calificare.

La fel ca şi în meciul cu Spania, Blegia a reuşit să îşi facă viaţa grea din cauza eliminărilor. În minutul 42, Vetokele a avut o intrare dură, pe la mijlocul terenului, lăsîndu-şi echipa în inferioritate mai bine de o repriză, sub privirile lui Mircea Sandu şi ale lui Vasile Avram, prezenţi aseară la Buftea.

Conform cursului jocului, turcii au reuşit deschiderea scorului, în minutul 77. Ali Dere a pus latul din 10 metri la o minge respinsă după un şut din dreapta.

Cînd totul curgea către victoria Turciei, portarul Kahveci a comis-o! A ieşit pe sub minge la o centrare, permiţîndu-i lui Vervaeke să trimită cu capul, de la 13 metri, în poartă. Paradoxal, belgienii au mai ratat o ocazie în final, irosind şansa unei victorii pe care nu ar fi meritat-o.

TURCIA - BELGIA 1-1
Au marcat: Ali Dere (77) - Vervaeke (90+2)
Turcia: Kahveci - Corecki, Seker (cpt.), Ozmen, Basibuyuk - Gulle, Tastan ( Bekdemir, 50) - Alkan (Dere, 45), Iravul (Sari, 71), Sahiner - Ciftci
Antrenor: Kemal Ozdes
Belgia: Kaminski - Vermijl, Vervaeke, Ngawa, De Bock - Pietermaat, Cuvelier (cpt.) - Vetokele, Trompet (Van der Bruggen, 82), Mpoku (Zennaro,82) - Lestienne (Cerigioni, 68)

4. Belgia 2 0 1 1 2-5 1p
S-au jucat: Serbia - Turcia 2-0, Spania - Belgia 4-1, Turcia - Belgia 1-1, Spania - Serbia 0-4
Mai sînt de jucat: Spania - Turcia şi Serbia - Belgia