Nationala

Cehia s-a calificat în semifinale » Victorie în două minute

Articol de Cristian Bălăşoiu  —  duminică, 24 iulie 2011

Ca şi în meciul cu România, cehii au reuşit să cîştige şi aseară după ce au fost conduşi cu scorul de 1-0, prin două goluri marcate în minutele 69 şi 71.

Juniorii cehi au intrat aseară pe terenul de la Mogoşoaia cu piepturile mult prea umflate după victoria din primul meci, 3-1 contra "tricolorilor" noştri. Iar asta era să-i coste. Irlandezii au controlat destul de clar prima repriză şi au deschis norocos scorul, printr-un şut de la distanţă al lui O'Sullivan (10). În drumul spre plasă, mingea a fost deviată fericit de un irlandez şi apoi a ricoşat din bara laterală.
Britanicii au intrat în avantaj la cabine, cu gîndul la semifinale. N-au mai avut însă şansa din primul meci, cînd au învins surprinzător Grecia, cu 2-1.

Elevii lui Jaroslav Hrebik au jucat mai hotărîţi în partea secundă şi au reuşit să întoarcă spectaculos rezultatul în favoarea lor în doar două minute. Ce-i drept, cu largul concurs al portarului McCarey. Goalkeeper-ul irlandez are pe conştiinţă atît golul egalizator, marcat cu capul pe colţul scurt de căpitanul Brabec (69), cît şi pe cel de 2-1, reuşit de Lacha (71) cu un şut înşelător de la circa 30 de metri. Cu 6 puncte, Cehia este ca şi calificată în semifinale, unde acced primele două echipe din grupe.

CEHIA - IRLANDA 2-1
A marcat: Brabec (69), Lacha (71) / O'Sullivan (10)
Cehia: Koubek - Hala, Kalas, Brabec (cpt.), Jelecek - Kaderabek, Janos, Sladky (Kraus, 55), Krejc - Skalák (Lacha, 46), Prikryl.
Antrenor: Jaroslav Hrebik
Irlanda: McCarey - Doherty, Egan (cpt.), O'Connor, Williams - O'Sullivan (McGovern, 57), Carruthers, Hendrick - Murray (Knight, 77), Smith (Murphy, 64), Forde.

4. România 2 0 0 2 1-4 0 p
S-au jucat: România - Cehia 1-3, Grecia - Irlanda 1-2, Cehia - Irlanda 2-1, România - Grecia 0-1
Mai sînt de jucat: România - Irlanda, Grecia - Cehia