Nationala

Fără gol, fără calificare » România U19 - Irlanda U19 0-0

Articol de Gazeta Sporturilor  —  marţi, 26 iulie 2011

România n-a reuşit să învingă nici în ultimul meci al grupei A, contra Irlandei, scor 0-0. A fost primul punct obţinut de "tricolori" la turneul găzduit de ţara noastră, însă România a terminat pe ultimul loc în grupa A, cu un singur gol marcat în trei meciuri.

Fotbaliştii lui Lucian Burchel au dominat prima parte a meciului, Năstăsie şi Chitoşcă avînd cele mai importante ocazii de gol. Ritmul primelor minute părea a ne da speranţe, reprezentativa noastră fiind obligată să cîştige la două goluri diferenţă.

Dacă în prima repriză ne-au lipsit ocaziile mari, în repriza secundă tricolorii s-au dezlănţuit. Gavra(65) a trimis mingea în bară din 8 metri, iar după cîteva momente golul marcat de Cehia în celălalt meci al grupei le-a mărit entuziasmul românilor. Benzar a trimis o "bombă" de la mare distanţă, dar portarul irlandez a reuşit să respingă.

După bara lui Benzar, norocul ne-a întors din nou spatele. Remeş a trimis bine cu capul din 10 metri, dar Carruthers a respins salvator de pe linia porţii. Tînărul talent al Rapidului, Stanciu, a încercat şi el să se remarce şi să arate că poate fi o variantă pentru mijlocul lui Răzvan Lucescu, şi a trimis în minutul 82 un şut ce i-a dat emoţii portarului irlandez McCarey.

Chiar dacă atitudinea nu le-a lipsit jucătorilor naţionalei, pînă în final tricolorii n-au reuşit să marcheze nici măcar unul din cele două goluri care ne-ar fi calificat în semifinale. România terminat pe ultimul loc al grupei A, avînd doar un singur gol marcat pe toată durata turneului.

În celălalt meci al grupei A,  Cehia a învins Grecia cu 1-0 şi ne-a oferit şansa să ne calificăm dacă am fi învins Irlanda la două goluri diferenţă. Cehia şi Irlanda s-au calificat în semifinale.