Dinamo - Varazdin 2-2 » Calificarea se va decide în Croaţia, peste o săptămînă

+10 Foto
Moţi a dus scorul la 2-0 cu această execuţie superbă

Articol de Viorel Crăciun  —  Thursday, 28 July 2011

Dinamo a debutat furtunos în noul sezon din Europa League, deschizînd scorul încă din minutul 5 în faţa croaţilor de la Varazdin. Jocul bun al "cîinilor" a continuat şi aceştia şi-au mărit avantajul 11 minute mai tîrziu, printr-un eurogol marcat de Cosmin Moţi, aflat la prima reuşită în cupele europene.

Finalul de repriză a fost însă unul de coşmar pentru dinamovişti, care s-au văzut egalaţi în patru minute, după o greşeală a apărării şi o execuţie superbă a lui Vugrinec, care a egalat din lovitură liberă.

Dinamo a început hotărîtă actul secund, fiind conştientă că are nevoie să înscrie cel puţin o dată fă ră să primească gol penrtu a spera la calificare. Ratările lui Torje i-au exasperat pe fanii dinamovişti, îsnă acelaşi mijlocaş dinamovist a fost cel care a scos un penalty văzut doar de arbitru în minutul 59. Dănciulescu a irosit cu nonşalanţă lovitura, fiind blocat în două rînduri de portarul Krklec.

Scor final 2-2, Dinamo trebuie să învingă în Croaţia sau să facă un egal cu cel puţin două goluri pentru a spera la calificare.

ECHIPELE DE START:

DINAMO: Bălgrădean - L. Rus, Scarlatache, Moţi, Diabate - Torje, D. Kone, C. Munteanu, Alexe - Dănciulescu, M. Niculae
Rezerve: Naumovski, Pătraşcu, G. Păun, Cazacu, Ţucudean, Muşat, Stănescu
NK VARAZDIN: Krklec - Simek, Tkalcic, Gluhak, Glavina - Aganovic, Brlecic, Susac, Golubar - Vugrinec, Sacer
Rezerve: Mrmici, Trojak, Pajac, Grgec, Susac, Corovecki, Kaniski, Loncar