Nationala

Spania a cîştigat Campionatul European la Under 19!

Articol de Gazeta Sporturilor  —  luni, 01 august 2011

Spania este noua campioană a Europei la Under 19, după ce a învins în finală Cehia în prelungiri, scor 3-2.

Campionatul European de Under 19 organizat de România s-a încheiat. "Tricolorii" n-au reuşit să treacă de faza grupelor, obţinînd un singur punct în remiza, scor 0-0, cu Irlanda. În plus, aceştia au reuşit să marcheze un singur gol, chiar în faţa învinsei din finală. Golul a fost marcat de Nicolae Stanciu, după o execuţie de excepţie.

Krejci a deschis scorul cu un şut perfect, care l-a surprins pe Badia. Spaniolii au revenit în ultimele cinci minute ale meciului, cînd Aurtenetxe a prins un voleu de excepeţie de la 20 de metri. S-a intrat în prelungiri, unde reuşita lui Lacha din minutul 97 părea să îndrepte Cehia din nou spre trofeu. Alcacer s-a luat însă la trîntă cu fundaşii masivi ai cehilor, iar în minutul 108 a reuşit să egaleze. Ibericii au dat lovitură în ultimele minute prin acelaşi Alcacer, care i-a lăsat mască din nou pe apărătorii cehi.

Pentru a ajunge în ultimul act al Campionatului European, Spania jucase cu Belgia (4-1), Serbia (4-0), Turcia (0-3) şi Irlanda (5-0), în timp ce adversara ei din această seară, Cehia, a avut parte doar de victorii cu România (3-1), Irlanda (2-1), Grecia (1-0) şi Serbia (4-2).

Cehia: Koubek - Brabec, Janos, Kalas, Kaderabek, Skalak, Jelecek, Krejci, Prikryl, Hala, PolomRezerve: Zapletal - Jugas, Kraus, Sladky, Fantis, Lacha, Hadascok
Spania: Badia - Gomez, Miguel, Aurtenetxe, Pardo, Morata, Alex, Sarabia, Blazguez, Juanmi, DeulofeuRezerve: Ortola - Carvajal, Gonzales, Alcacer, Ramalho, Campana, Gallego