Stranieri

Sergiu Radu, eliminat la 5 minute după ce a intrat pe teren!

Articol de Gazeta Sporturilor  —  sâmbătă, 13 august 2011

Atacantul celor de la Alemannia Aachen, Sergiu Radu, a început meciul cu Energie ca rezervă, a intrat pe teren în minutul 54, în locul lui Erb, dar după doar 5 minute de joc a părăsit terenul, văzînd cel de-al doilea cartonaş galben din partea arbitrului, pentru un fault dur. Gazdele au pierdut partida cu 2-0.

Oaspeţii au deschis scorul în minutul 53, prin Banovici, cu un minut înainte de introducerea vîrfului român. Înainte de etapa cu numărul 4, Alemannia era singura echipă din 2.Bundesliga care nu adunase nici un punct în startul noului sezon din Germania. "Aventura" lui Radu în faţa fostei sale echipe din sezonul trecut, Energie Cottbus, s-a încheiat rapid şi jucătorul în vîrstă de 34 de ani a rămas fără nici un gol marcat în primele 4 etape din noua stagiune.

În cariera sa, "Schijă" a mai îmbrăcat tricoul celor de la Olimpia Satu-Mare, Rapid, Progresul, Le Mans (Franţa), Vfl Wolfsburg (Germania), Stuttgart (Germania), Koln (Germania) şi Energie Cottbus (Germania).