O zi la Barça, cît 4 ani la Arsenal » Fabregas poate cîştiga mîine jumătate din trofeele cucerite în Anglia!

Miercuri, Cesc Fabregas are şansa să cîştige primul trofeu ca jucător al Barcelonei

Articol de Cristina Negrilă  —  marţi, 16 august 2011

Cesc Fabregas şi-a văzut visul cu ochii după 3 ani de discuţii care păreau interminabile între FC Barcelona şi Arsenal Londra. Acum, fotbalistul de 24 de ani are şansa să cîştige primul trofeu ca jucător al echipei la care a început fotbalul.

Ironic sau nu, dacă formaţia catalană cîştigă mîine Supercupa Spaniei, în faţa lui Real Madrid (în tur a fost 2-2), Fabregas va fi cîştigat deja jumătate din trofeele cucerite de-a lungul celor 8 ani cît a jucat în Anglia, în tricoul londonezilor.

Unul dintre motivele pentru care Cesc Fabregas a dorit să plece de la Arsenal a fost acela că formaţia din Londra nu a mai cîştigat un trofeu de ani buni.

Fabregas a cîştigat cu Arsenal Supercupa Angliei (2004) şi Cupa Angliei (2005). A mai disputat o finală de Liga Campionilor, în 2006, împotriva Barcelonei, cîştigată de catalani.

În cei opt ani petrecuţi la Londra, Fabregas a cucerit doar două trofee, în timp ce FC Barcelona a adunat 15 trofee.

Cesc a jucat 212 meciuri în tricoul lui Arsenal şi a marcat 35 de goluri în cei 8 ani petrecuţi acolo.