Campioana Oţelul a obţinut prima victorie acasă în acest sezon, 1-0 cu FC Braşov ('3 Pena)

Gălăţenii vor încerca să obţină împotriva Braşovului prima victoria de pe teren propriu din acest sezon

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Monday 30th of November -0001 12:00

Campioana Oţelul Galaţi a deschis scorul în minutul 3 al confruntării de pe teren propriu cu FC Braşov. Golul Oţelului a fost marcat de Marius Pena, în urma unui corner executat perfect de Sorin Frunză.

După forcingul de început al moldovenilor, jocul s-a mai echilibrat, dar prima repriză s-a încheiat cu 1-0 pentru gazde. În actul secund, "stegarii" au fost mai insistenţi, însă la fel de inexacţi, astfel că gălăţenii au cîştigat prima partidă pe teren propriu din acest sezon.

Cu şase minute înaintea finalului, FC Braşov a cerut penalty la un duel în careu între Hugo Sousa şi Gabi Paraschiv. Oţelul se află la al treilea meci consecutiv fără gol primit în acest start de sezon.

Vezi aici desfăşurarea liveTEXT a meciului!

Echipe de start:
Oţelul: Grahovac - Rîpă, Sg. Costin, Perendija, Ljubinkovici - I. Neagu, I. Filip - Antal, Ibeh, S. Frunză - Pena
Rezerve: Brăneţ, S. Ilie, Sîrghi, L. Buş, Iorga, Paraschiv  Viglianti
Antrenor: Dorinel Munteanu

FC Braşov: Felgueiras - Velayos, Majernik, L. Munteanu, Cr. Ionescu - Madeira, Toloza, M. Cristescu, Chipciu - Kanu, Moutinho
Rezerve: Godinho, Hugo de Sousa,Hadnagy, Paez, Dominguez, Mateiu, Buga
Antrenor: Jose Murcia