VIDEO Fanii lui Beerschot l-au făcut să plîngă pe portarul japonez al lui Lierse :S

Proiectul lansat din peluză a trecut foarte aproape de Kawashima

Articol de Gazeta Sporturilor  —  duminică, 21 august 2011

Portarul formaţiei belgiene SK Lierse, Eiji Kawashima, a fost ţinta unui gest neplăcut al fanilor echipei Beerschot.

În repriza secundă a partidei încheiate la egalitate, scor 1-1, fanii lui Beerschot au lansat un obiect înspre portarul japonez de 28 de ani, pe care l-au şi insultat apoi prin scandarea «Kawashima-Fukushima! Kawashima-Fukushima!», făcînd referire astfel la dezastrul care a lovit Japonia în luna martie a acestui an. Acest lucru l-a deranjat vizibil pe goal-keeper, care a încasat un gol cu 11 minute înaintea finalului.

Kawashima a plîns la finalul jocului, făcînd următoarea afirmaţie: "Pot trece peste multe lucruri, dar nu peste aşa ceva! Asta nu e amuzant!"

Peste 15.000 de oameni şi-au pierdut viaţa în urma valurilor seismice produse pe 11 martie. Pagubele produse de catastrofa de la centrala nucleară de la Fukushima se ridică la zeci de miliarde de euro.

VEZI MAI JOS IMAGINI CU GESTUL SUPORTERILOR LUI BEERSCHOT!