Schalke exploziv! » De la 0-2 la 4-2 cu Mainz în deplasare

72 de minute are Marica în tricoul lui Schalke: 60 în Europa League, 12 în campionat

Articol de Aurelian Botezatu  —  Monday 30th of November -0001 12:00

”Minerii”, la care Marica a intrat în minutul 86, au reuşit să întoarcă după reluare un meci ca şi pierdut.

Schalke a început meciul de la Mainz exact cum îl terminase pe cel de joi, din Europa League, cu HJK Helsinki (0-2): în genunchi. Nimic nu le-a ieşit colegilor lui Ciprian Marica. Gazdele au profitat de două ori de degringolada "minerilor", goluri Ivanschitz şi Soto, şi la pauză partida părea deja decisă.

N-a fost. Antrenorul Ralf Rangnick şi-a băgat echipa-n şedinţă, a plusat în ofensivă cu Farfan şi cu Draxler, iar în repriza secundă parcă a jucat un alt Schalke. Mai combinativ, mai rapid, mai eficient. Şi golurile au început să curgă în poarta unei formaţii-gazdă de-a dreptul uluite de schimbarea la faţă a adversarului.

La 3-2, în minutul 86, a intrat şi Marica la alb-albaştri. Bilanţul căpitanului "naţionalei" României: două contacte cu balonul, un duel cîştigat şi altul pierdut. Plus bucuria de la golul patru, marcat de Fuchs dintr-o "directă" de la 20 de metri.