Rugby

”Stejarii” au pierdut ultimul meci de verificare înaintea Cupei Mondiale

Articol de Gazeta Sporturilor  —  vineri, 26 august 2011

Nationala de rugby a României a pierdut ultimul meci de pregatire înaintea Cupei Mondiale din Noua Zeelandă, cu formaţia de ligă secundă din Franţa, Perigueux, cu scorul de 20 la 7, disputat aseară în deplasare.

În prima repriză, francezii au deschis scorul cu o lovitură de pedeapsă, dar ”stejarii” au replicat cu un eseu al lui Fercu, transformat de Vlaicu, iar scorul la pauză a fost 3-7.

Cu un minut înainte de sfîrşitul părtii secunde, Perigueux a reuşit un eseu transformat preluînd conducerea pe tabelă. Românii au mai primit încă un eseu în minutul 7 al reprizei a treia şi o lovitură de pedeapsă pe final, scorul devenind 20-7.

”Stejarii” au revenit în ţară azi şi vor avea liber pînă luni, urmînd ca pe 30 august să plece în Noua Zeelandă, informează frr.ro. Cupa Mondială va debuta pe 9 septembrie, iar ”tricolorii” vor juca primul meci o zi mai tîrziu, cu Scoţia.