Petrolul cîştigă cu 2-0 la Chiajna şi urcă pe locul 7

Valentin Negru

Articol de Gazeta Sporturilor  —  luni, 29 august 2011

Concordia rămîne fără victorie în Liga 1 şi după meciul de pe teren propriu cu Petrolul, scor 0-2.

Click aici pentru comentariul liveTEXT al partidei!

Chiar dacă Laurenţiu Diniţă a reuşit să-l convingă pe Vlad Munteanu să se alăture echipei, introducîndu-l încă din primul minut, Chiajna nu l-a surprins pe Valeriu Răchită. Tehnicianul Petrolului a abordat excelent partida, iar echipa sa a deschis scorul încă din minutul 10, Komazec reluînd cu capul în plasă centrarea lui Stojmirovici. Scorul final a fost stabilit în minutul 58, cînd Vali Negru a reuşit un nou eurogol după cel marcat în etapa trecută cu U Cluj.

Cu această victorie, Petrolul urcă pînă pe locul 7 cu 7 puncte, fiind la egalitate cu rivala Astra Ploieşti, dar cu un golaveraj mai bun.

Echipe
Concordia: Fl. Niţă - V. Dima, Bozga,  A. Stoica, P. Marin - Ad. Popa, Muzac, Stere, V. Munteanu  - Salem, Ad. Mihalcea
Rezerve: Gospodinov, C. Iliescu, Bălţoi, Cl. Dumitrescu, Mamele, Al. Radu, S. Pană
Antrenor: Laurenţiu Diniţă

Petrolul: Zendeli - Străuţ, Sipovici, Petrovici, P. Stoica - Enescu, Fl. Dumitru - Opriţa, V. Negru, Stojmirovici - Komazek
Rezerve: Zimmermann, Borza, Buhuş, R. Barbu, Roman, Cataramă
Antrenor: Valeriu Răchită

Arbitru: R. Dumitru (Braşov).
Asistenţi: M. Nagy (Cluj), S.Gheorghe (Suceava)