Cupa Romaniei

Clujenii şi-au luat adio de la un trofeu, după o evoluţie insipidă la Ploieşti » Greu fără arbitri!

Fatai a marcat unicul gol al partidei

Articol de Ionel Luţan  —  Monday 30th of November -0001 12:00

Începutul meciului prevestea un spectacol pe cinste: ocazii la ambele porţi, pase precise şi acţiuni în viteză. Cosmin Matei a deschis balul cu un şut de la 16 metri, foarte puţin pe lîngă poarta lui Mincă (5).

În faza imediat următoare, Mureşan s-a trezit în poziţie de finalizator, dar a ratat de puţin ţinta (6). Din acel moment şi pînă la pauză, singura urmă de fotbal a fost lăsată de un alt şut al lui Mureşan, de la 30 de metri, peste poartă (24).

Prima fază a reprizei secunde a adus şi golul: Udoji a dat o pasă "printre", Mincă şi Rada s-au invitat reciproc să degajeze mingea, iar Fatai (foto) a stat la pîndă şi a băgat mingea "în aţe" (46): 1-0! Clujenii au răspuns prin De Zerbi, cu un şut în forţă (56), şi Ronny, cu capul (75), apoi fie au cerşit în vreo două faze penalty, fie au demonstrat un fotbal plicticos şi urît.

Astra - CFR Cluj 1-0
Marcatori: Fatai (46)
Astra: S. Lung jr. - L. Goian, V. Găman, Bruno Miguel, Ţigănaşu - Takayuki, N'Doye - Udoji, Băjenaru (Ov. Mihalache, 78), C. Matei (Strătilă, 58) - Fatai. Antrenor: Marius Şumudică
CFR: Mincă - Panin (Peralta, 79), Piccolo, I. Rada, Nicoară - G. Mureşan, De Zerbi, Kivuvu, E. Kone (Rui Pedro, 67) - Kapetanos, Hora (Ronny, 67). Antrenor: Jorge Costa

"Silvică Lung e într-o formă extraordinară, va juca ani buni titular la echipa naţională"