Tenis

Azarenka, prea puternică. Irina Begu a fost eliminată în turul doi de la Tokyo

Articol de Gazeta Sporturilor  —  marţi, 27 septembrie 2011

Irina Begu, locul 38 WTA, a ratat calificarea în optimile de finală ale turneului Premier de la Tokyo (Japonia), turneu dotat cu premii în valoare de 2.050.000 de dolari.

Românca a fost învinsă, în turul doi, cu scorul de 6-1, 6-3, după o oră şi 15 minute, de Victoria Azarenka (Belarus), cap de serie numărul 3 şi ocupanta poziţiei a treia în ierarhia mondială.

Pentru performanţa reuşită la Tokyo, Irina-Camelia Begu va primi 70 de puncte WTA şi 10.575 de dolari.

În proba de dublu, perechea Irina Begu/Anastasia Rodionova (România/Australia) a învins, în runda inaugurală, cu scorul de 7-6 (5), 6-3, după o oră şi 24 de minute, cuplul polonez Klaudia Jans-Ignacik/Alicja Rosolska şi va juca, în sferturile de finală, cu învingătoarele partidei dintre perechea cehă Iveta Benesova/Barbora Zahlavova Strycova şi cuplul Gisela Dulko/Flavia Pennetta (Argentina/Italia), cap de serie numărul 2.