Rapid - PSV Eindhoven 1-3 » Rapid coboară pe locul 3 în grupa C

+19 Foto
Bouma a egalat în minutul 43

Articol de Gazeta Sporturilor  —  joi, 29 septembrie 2011

Rapid a pierdut al doilea meci din grupele Europa League, 1-3 pe Naţional Arena cu PSV Eindhoven. Deşi au înscris primii, prin Dan Alexa, în minutul 28, giuleştenii s-au văzut egalaţi pe finalul primei reprize, după reuşita lui Bouma.

Al doilea act a fost unul echilibrat, însă finalul a fost unul de coşmar pentru rapidşti. Toivonen a marcat pentru 1-2 în minutul 89, iar în prelungiri Matavz a marcat pe contraatac pentru 1-3.

Clasament grupa C
1. PSV    2    2    0    0    4-1    6p
2. Legia    2   1    0    1    3-3    3p
3. Rapid    2    1    0    1    2-3    3p
4. Hapoel    2    0    0    2    2-4    0p
Etapa viitoare (20 octombrie): Rapid - Legia, Hapoel - PSV

O torţă aruncată din Peluza Nord, unde se află suporteri români, a aterizat pe gazonul de pe Naţional Arena. Galeria Rapidului este poziţionată la Peluza Sud. (VEZI O GALERIE FOTO JOS!)

UPDATE 21:00 // Jucătorii inspectează gazonul de pe arenă
UPDATE 20:20 // Autocarul Rapidului a ajuns la stadion
UPDATE 20:00 // Porţile s-au deschis la stadionul Naţional Arena, iar primii suporteri rapidişti au început să soseacă

Pînă acum s-au jucat două meciuri pe noua arenă naţională, România - Franţa 0-0 şi Oţelul - Benfica 0-1.

Rapid nu poate conta pentru meciul cu olandezii pe Romeo Surdu, eliminat în prima etapă, în victoria cu 1-0 în faţa lui Hapoel Tel Aviv, şi pe Cosmin Gîngioveanu, fără drept de joc în cupele europene.

Amănunte de la toate meciurile din Europa League aflaţi şi de la Radio GSP!

Stadion Arena Naţională, 22:05
Echipe de start:
Rapid: D. Coman - R. Duarte, M. Antonio, Burcă, Bozovici - M. Roman, Alexa, Grigore - Herea, Pancu, Deac
Rezerve: Straton, Ezequias, Berti, Apostol, Teixeira, Cassio, Sburlea

PSV: Isaksson - Manolev, Bouma, Marcelo, Pieters - Wijnaldum, Toivonen, Strootman - Lens, Matavz, Mertens
Rezerve: Sinouh, Derijck, Engelaar, Rabiu, Tamata, Labyad, Ojo