Nationala

Debut cu dreptul în preliminariile CE 2012! România a bătut Italia la Under 19!

Articol de Gazeta Sporturilor  —  joi, 06 octombrie 2011

Deşi cotată cu şansa a doua, naţionala Under 19 a României a învins cu 2-1 pe Italia într-un meci pentru calificarea în Runda de Elită a preliminariilor Campionatului European din 2012.

Deşi peninsularii au deschis scorul la jumătatea primei reprize, tricolorii mici au revenit spectaculos. Stănescu a egalat în minutul 45, iar Gavra a adus victoria în minutele de prelungire.

România se mai află în grupă cu Italia Suedia şi Azerbaidjan, iar biletele pentru următoarea rundă a preliminariilor le vor lua primele doup clasate şi cel mai bun loc trei.

În următorul meci, care se va disputa sîmbătă, vom întîlni Azerbaidjan, de la ora 16:00. Naţionala Under 19 este antrenată de Ovidiu Stîngă şi Sorin Brindescu.

Echipa României din meciul cu Italia: Buzbuchi, Nica, Ene (Vaştag 71), Cucui, Vătăjelu, Ţîru, Stănescu (Fl. Matei 74), Gavra, Ioniţă, Margina, Bumba (Popovici 87)