EURO 2012

Franţa a cîştigat fără emoţii cu Albania » Plimbare de seară

Alături de Nasri, Remy (stînga) a fost aseară printre cei mai buni francezi y Foto: Reuters

Articol de Daniel Scorpie  —  Monday 30th of November -0001 12:00

Cu un Nasri foarte bun şi foarte eficientă la finalizare, trupa lui Blanc a învins la pas şi are nevoie de un egal cu Bosnia ca să se califice direct

Franţa nu s-a mai chinuit şi în retur cu Albania. A defilat aseară (3-0) şi a păstrat şefia în grupă.

Fără Agalli, Lala şi Bogdani, albanezii au rezistat doar 11 minute. La prima ocazie, "cocoşii" au ciugulit primul gol: centrare din dreapta Remy, Malouda a reluat din careu şi Dallku a deviat mingea, păcălindu-l pe Ujkani. Lyka a replicat, însă a tras mult alături de ţintă din poziţie bună. Franţa a continuat să preseze şi Rami, după un corner, a trimis cu capul razant cu bara. Remy a lămurit lucrurile pînă la pauză. Servit pe un culoar de Nasri, care s-a distrat cu trei albanezi!, atacantul lui Marseille a pătruns pe dreapta, punctînd simplu, printre picioarele lui Ujkani: 2-0.

Problemele au venit însă în debutul părţii secunde. Albanezii au jucat dur şi Blanc a mai pierdut doi titulari pentru meciul cu Bosnia: Evra şi Cabaye au ieşit într-un singur minut accidentaţi! Francezii au schimbat sistemul în 4-3-3 o dată cu intrarea lui Martin. Chiar două dintre rezerve au conlucrat la golul trei. Martin l-a lansat cu o minge în spatele defensivei albaneze pe Reveillere şi fundaşul lui Lyon a înscris la colţul scurt: 3-0. A fost loc pe final şi pentru revenirea lui Djibril Cisse, care putea face 4-0. Era suficient. Încă o remiză marţi cu Bosnia, tot acasă, şi drumul spre Euro se deschide.

Siguranţă în orice formulă
Obligat de accidentările lui Abidal, Sakho, Mexes şi Sagna, selecţionerul Blanc a schimbat iarăşi defensiva. A mizat ieri pe cuplul central Rami - Kaboul, al şaselea diferit în ultimele 7 meciuri, şi pe debutantul Debuchy, care l-a substituit în dreapta pe Sagna! Francezii nu au suferit însă, dovadă că, de la eşecul cu Belarus, au terminat din nou fără gol primit, "cocoşii" încasînd doar 5 goluri în 14 meciuri.

FRANŢA - ALBANIA 3-0
(Malouda 11, Remy 38, Reveillere 66)
FRANŢA: Lloris - Debuchy, Rami, Kaboul, Evra (46 Reveillere) - Nasri, M'vila, Cabaye (47 Martin), Malouda - Remy, Gomis (80 D. Cisse). Antr: L. Blanc
ALBANIA: Ujkani - Dallku, Cana, Lila, Vangjeli - K. Duro, Lika (81 Lilaj) - Muzaka (74 Januzi), Hyka (63 Bakaj), Roshi - Salihi. Antr: J. Kuze
A arbitrat Michael Koukoulakis (Grecia)

CIFRĂ
400 de zile au trecut de la ultima înfrîngere a Franţei (0-1 cu Belarus), care a reuşit 10 victorii şi 4 egaluri în ultimele 14 jocuri