VIDEO » United a scos o remiză norocoasă pe terenul lui Liverpool, 1-1

Gerrard a revenit cu gol după şase luni de absenţă din "11"-le titular al celei mai titrate formaţii din Anglia

Articol de Gazeta Sporturilor  —  sâmbătă, 15 octombrie 2011

United rămîne lider în Premier League şi îşi menţine invincibilitatea în acest sezon după egalul obţinut în deplasarea de pe Anfield, 1-1.

După o primă repriză slabă în ceea ce priveşte spectacolul, scorul a fost deschis abia în minutul 67 de căpitanul lui Liverpool, Steven Gerrard, care a înscris din lovitură liberă, după greşeala lui Ryan Giggs. Galezul a lăsat să treacă mingea, păcălindu-l pe De Gea.

Ulterior, Sir Alex Ferguson a trimis în teren artileria grea, Rooney, Nani şi Chicharito Hernandez. Portughezul a executat un corner în minutul 81, Welbeck a prelungit cu capul, iar Chicharito a înscris cu o lovitură de cap ce l-a învins pe Reina. În ciuda eforturilor susţinute ale lui Liverpool, care a încercat să se impună pe final, ratînd ocazii imense prin Kuyt şi Henderson, partida s-a terminat 1-1.

Următorul meci pentru United este la Bucureşti, unde va întîlni marţi campioana Oţelul, 21:45, TVR 1 şi liveTEXT pe GSP.ro.

LIVERPOOL - UNITED 1-1