Gigi Becali a hotărît să le plătească steliştilor primele pentru calificarea în grupele Europa League chiar înaintea derby-ului de mîine seară cu Rapid
Costea şi compania au suferit doar o noapte după înfrîngerea umilitoare de la Haifa, 0-5 cu Maccabi. Deşi se aşteptau să fie "tăvăliţi" de patronul Gigi Becali, roş-albaştrii au avut parte de o surpriză de proporţii la primul antrenament după revenirea din Israel.
Steliştii au mers la Mogoşoaia pentru programul de refacere ordonat de Ilie Stan. După o scurtă discuţie referitoare la înfrîngerea cu Maccabi, roş-albaştrii au primit o veste care i-a surprins pe toţi. Conducerea clubului a decis să le plătească jucătorilor o parte din primele pentru victoria cu ŢSKA Sofia care a dus la calificarea Stelei în grupele Europa League.
UEFA a trimis banii săptămîna trecută
Pentru că a ajuns din nou în grupele Europa League, Steaua a încasat de la forul continental un milion de euro. Banii au fost viraţi în contul clubului săptămîna trecută. Deşi, iniţial, staff-ul ar fi vrut să-i motiveze pe stelişti înaintea meciului cu Maccabi, s-a renunţat la această idee.
Ultimul semn de bunăvoinţă
Chiar dacă au pierdut ruşinos în Israel în Europa League, Gigi Becali le-a ordonat celor din club ca jucătorii să fie recompensaţi pentru că au ajuns în această fază a competiţiei. "Eu le-am promis ceva şi o să mă ţin de cuvînt. Viraţi-le jucătorilor banii în cont! Vreau să simtă că deşi au pierdut dezastruos, eu încă am încredere în ei şi sper că astfel vor înţelege că trebuie să se revanşeze şi să cîştige neapărat cu Rapid în campionat! Dacă nici asta nu-i trezeşte, nu ştiu ce mai e de făcut! Vor mai lua bani numai dacă ajung pe podium", le-a transmis Becali jucătorilor prin apropiaţii lui. În funcţie de minutele pe care le-au bifat în "dubla" cu ŢSKA Sofia, steliştii au primit între 5.000 şi 10.000 de euro.
Au pierdut banii pentru Vaslui şi Rapid
Gigi Becali le promisese jucătorilor săi o primă consistentă şi în cazul în care le-ar fi bătut pe FC Vaslui şi pe Rapid în campionat. Cele două victorii ar fi adus în conturile fiecărui stelist cîte 10.000 de euro! Cum echipa sa a scos doar un egal contra moldovenilor, steliştii nu vor avea prime speciale pentru întîlnirea de mîine seară, de pe Arena Naţională, de la ora 20:00, în direct pe DolceSport şi liveTEXT pe GSP.ro.
Giuleştenii joacă pe 2.000 de euro
Pentru derby-ul cu Steaua, Pancu şi compania au promişi cîte 2.000 de euro în caz de victorie. Prima obişnuită în Giuleşti pentru o victorie pe teren străin este de 1.500 de euro, însă ea va fi suplimentată acum pentru că este vorba despre un derby.
{{text}}