Stranieri

Ce jucător şi-a luat Dan Petrescu! Varga a dat pasa de gol care a calificat-o pe Kuban în play-off

Ce jucător şi-a luat Dan Petrescu! Varga a recidivat

Articol de Gazeta Sporturilor  —  sâmbătă, 22 octombrie 2011

A plecat în Rusia la începutul sezonului pentru a juca la echipa antrenată de Dan Petrescu, a devenit titular, a fost nevoit să se întoarcă în ţară pentru a-şi rezolva problemele cu Sportul Studenţesc, dar a revenit la Kuban pentru a-i înnebuni pe fani cu pasele sale decisive.

După ce a dat un gol şi 5 pase decisive în 23 de partide, Dacian Varga l-a servit din nou perfect pe colegul său din atac, Davydov, care a egalat scorul cu Krylya Sovetov, în minutul 49 şi a salvat un punct pentru echipa antrenorului român (1-1). Cu egalul obţinut de Kuban, echipa din Krasnodar s-a calificat în play-offul campionatului Rusiei.

Al doilea român din lotul ruşilor, Gigel Bucur, a început şi el ca titular meciul de pe teren propriu, retras în spatele singurului vîrf, Davydov, dar în minutul 83 a fost înlocuit cu Fidler.

În vîrstă de 27 de ani, Varga a mai evoluat pentru Sportul, Unirea Urziceni şi Rapid. După 27 de etape, Kuban se află pe locul 7, cu 44 de puncte adunate.