Stranieri

VIDEO Şahtior a pierdut primul meci din noul sezon şi Metalist a devenit lider fără înfrîngere

Mircea Lucescu a pierdut primul meci pe teren propriu din acest sezon

Articol de Gazeta Sporturilor  —  duminică, 23 octombrie 2011

În etapa cu numărul 14 din campionatul Ucrainei, echipa antrenată de Mircea Lucescu a pierdut prima întîlnire din noul sezon, chiar pe teren propriu în faţa lui Metalist, formaţie care a devenit lider fără înfrîngere.

Fără Răzvan Raţ convocat pentru meciul cu Metalist, Şahtior a cedat surprinzător pe Donbass Arena cu 1-2. Villagra a deschis scorul în prelungirile primei reprize (VEZI VIDEO), Torsiglieri a dublat avantajul la 7 minute după reluarea jocului (VEZI GOLUL), în timp ce golul lui Mkhitaryan ('60) nu a mai putut salva gazdele.

VEZI GOLUL ÎNSCRIS DE MKHITARYAN

Şahtior ar fi putut să piardă "acasă" şi în grupele Ligii Campionilor, miercuri, atunci cînd a remizat 2-2 împotriva ruşilor de la Zenit, meci în care Raţ a dat o pasă de gol.

- 6 luni au trecut de la ultima înfrîngere a lui Şahtior pe Donbass Arena (0-1 cu Barcelona)