VIDEO » Xavi şi cam atat! Barcelona a învins la limită Granada

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Wednesday, 26 October 2011

Deşi era de aşteptat un scor mult mai mare între campioana Spaniei şi o nou promovată, Barcelona a învins aseară în deplasarea de la Granada doar cu 1-0, golul fiind înscris de Xavi, din lovitură liberă.

VEZI AICI REUŞITA LUI XAVI!

Căpitanul a asigurat victoria în minutul 33, într-un meci plictisitor pentru cei 22 de mii de spectatori care veniseră pe Estadio Nuevo los Carmenes să vadă cum joacă formaţia locală în compania echipei lui Guardiola, pe care n-o mai avuseră ca oaspete de 35 de ani.

Gazdele au jucat în 8 oameni de cîmp mare pare din repriza secundă, după eliminările lui Jaime şi D. Benitez.

Jucătorul catalanilor Pedro s-a accidentat în minutul 54, cînd a forţat genunchiul pentru a ajunge la un balon. La prima vedere se pare că este vorba de o întindere şi va sta pe margine două săptămîni.

Următorul meci al Barcelonei este sîmbătă, de la ora 21, acasă cu Mallorca, în timp ce Granada joacă în deplasare la Sevilla, într-un derby andaluz, luni de la 22.