VIDEO Lucescu nu renunţă la nici un trofeu: Şahtior a eliminat-o pe Dinamo Kiev din Cupă

Articol de Gazeta Sporturilor  —  miercuri, 26 octombrie 2011

Şahtiorul lui Mircea Lucescu şi al lui Răzvan Raţ s-a calificat în această seară în optimile de finală ale Cupei Ucrainei, după ce a trecut cu 3-2 de marea rivală Dinamo Kiev.

Vezi mai jos VIDEO!

Eduardo a deschis scorul pentru "mineri" după numai 9 minute de joc după ce a deviat în plasă o centrare a lui Srna. Oaspeţii şi-au dublat avantajul în minutul 22, cînd Alex Teixeira a împins în poartă mingea centrată de Luiz Adriano. Dinamo Kiev a redus din diferenţă cu patru minute înaintea pauzei, prin reuşita lui Yarmolenko.

Repriza a doua s-a jucat pe contre, dar cea care a înscris prima a fost tot Şahtior, prin acelaşi Eduardo, în minutul 88. Milevsky a stabilit scorul final în minutul 5 de prelungiri, Dinamo Kiev - Şahtior 2-3!

Tot astăzi, Ionuţ Mazilu a marcat o dublă în meciul Bucovina - Arsenal Kiev 0-2!