Stranieri

Bănel Nicoliţă a fost titular în meciul cu Olympique Lyon, 0-2

Bănel Nicoliță a debutat la Saint Etienne în meciul cu Lille

Articol de Gazeta Sporturilor  —  sâmbătă, 29 octombrie 2011

Fostul stelist Bănel Nicoliţă a fost titular în meciul pe care echipa sa, AS Saint Etienne, l-a disputat în deplasare împotriva celor de la Olympique Lyon. S-a terminat 2-0 în favoarea lyonezilor.

În minutul 54, gazdele au rămas în 10 oameni, după ce Mouhamadou Dabo a fost eliminat direct pentru un fault extrem de dur la Nicoliţă. Lyon a deschis scorul în minutul 81, prin Briand, iar Gourcouff a stabilit scorul final, 2-0, în primul minut de prelungiri. Nicoliţă a fost schimbat în minutul 85, prin Gradel

Partida a pus faţă în faţă cele mai galonate echipe din Hexagon. Deşi nu a mai cîştigat nici un trofeu în ultimii ani, Saint Etienne e în continuare cea mai titrată formaţie din Ligue 1, avînd în palmares 10 campionate şi 6 Cupe ale Franţei. De cealaltă parte, Lyon are 7 titluri în Ligue 1 şi 4 Cupe ale Franţei