Glen Johnson a sosit, ieri, la Quebec în vederea meciului pe care îl va susţine pe 6 noiembrie, cu Lucian Bute. Românul, campion mondial IBF, îşi va pune în joc centura pentru a noua oară.
Chiar dacă este cotat cu şansa a doua în faţa lui Bute, pugilistul de 42 de ani este convins că va ieşi învingător din duelul care va avea loc în oraşul canadian. ”Voi deveni campion mondial. Vă garantez asta!”, a declarat jamaicanul.
Meciul carierei
Deşi a susţinut 13 meciuri pentru titlul mondial la trei categorii diferite, Glen Johnson consideră confruntarea cu Lucian Bute decisivă pentru viitorul carierei sale. ”La 42 de ani am realizat foarte multe. Nu mă interesează opinia celor din jur. Toată lumea aşteaptă doar numele următorului adversar. Uităm tot, mai ales lucrurile frumoase. Reţinem doar partea negativă. Este mult mai uşor să ştergi cu buretele viaţa unui om pentru o mică eroare de 30 de secunde”, a menţionat Johnson.
Jamaicanul a ţinut să precizeze că meciul de la Quebec va fi cel mai mare meci de box din istoria Canadei: ”Această luptă are o semnificaţie aparte pentru cariera mea. Este incredibil ca la vîrsta mea să mă regăsesc printre cei mai buni pugilişti din lume. Mă bat pentru viitorul meu. Spectatorii trebuie să se aştepte la ce mai mare confruntare din istoria Canadei. Promit!”
{{text}}